سنگ بنای نهاد خانواده با ازدواج بنا نهاده می شود از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به این علت که یکی از مهمترین تصمیمات طول زندگی هر فرد ازدواج است

هر جامعه ای از چندین نهاد مهم تشکیل شده است. یکی از این نهادهای مهم و ارزشمند خانواده است که با ازدواج آغاز می شود. به عبارتی سنگ بنای نهاد خانواده با ازدواج بنا نهاده می شود و همانطور که از دیرباز معتقد بوده ایم:
        
خشت اول چون نهد معمار کج               تا ثریا می رود دیوار کج
 بنابراین ازدواج از آنجا که مراسم آغازین این نهاد اجتماعی مهم است از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به این علت که یکی از مهمترین تصمیمات طول زندگی هر فرد ازدواج است، این تصمیم باید زمانی گرفته شود که اطلاعات و دانسته های فرد و تجربه و پختگی وی در برابر بزرگی این تصمیم به اندازه کافی باشد. قبل از ازدواج، قدرت و اختیار در تصمیم گیری بسیار است و می توان از ساختارهای مشکل زا دوری کرد، اما پس از ازدواج، هنگامی که ساختارها شکل گرفت تنها می توان کارکردهای مشکل را کاهش داد و به ندرت می توان در ساختارها تغییر ایجاد کرد. یک ازدواج موفق پایه ای برای تشکیل یک خانواده مستحکم با فرزندانی شاد و دارای سطح مناسبی از سلامت روان است. طی تحقیقاتی که در گذشته انجام شده است استحکام یک خانواده نقش بسزایی در استحکام جامعه نیز دارد.


متاسفانه جامعه کنونی ما علاوه بر رشد مثبت طلاق، شاهد آمارهای مربوط به دعاوی و خشونت بالای خانوادگی نیز می باشد که این امر نگرانی های بسیاری را در حوزه انتخاب صحیح و ازدواج موفق بوجود آورده است.
 
بسیاری افراد بعد از آشنایی و عقد برای مشاوره ازدواج مراجعه می کنند، اگر چه مشاوره و دریافت آموزش در هر مرحله ای بهتر از نبود آن است اما برای انتخاب صحیح و شناخت بهتر و گرفتن تصمیم آگاهانه بهتر است این مشاوره ها، قبل از ازدواج و گرفتن تصمیم نهایی صورت گیرد تا از عواقب بعدی آن جلوگیری شود. دریافت آموزش های پیش از ازدواج و مشاوره های قبل از ازدواج، دیدی روشن تر را برای طی نمودن مسیری طولانی به افراد ارائه می دهد و می توانند با شناخت بهتر خود و اهدافشان و فرد مقابل تصمیمی موثرتر بگیرند.
 
اگرچه آموزش های پیش از ازدواج از دیرباز وجود داشته است، اما متفاوت با مشاوره های کنونی بوده است. در گذشته، فرد در یک خانه ی بزرگ که از چندین خانواده کوچکتر تشکیل شده بود متولد و رشد می کرد و از دوران کودکی ارتباطات بین اعضای خانواده و اقوام را شاهد می بود و زمانیکه فرد به سن بلوغ می رسید آموزش هایی را برای زندگی مشترک و ادامه مسیر با آیین های خاص هر قبیله و فرهنگ می دید، اما اکنون با توجه به کوچکتر شدن اعضای خانواده ها و آپارتمان نشینی ها که تنها یک خانواده با تعداد اعضای کم در یک خانه مستقل زندگی می کنند و ارتباطات و مشاهدات کمتر می باشد و اغلب پدر و مادرها شاغل هستند و کودکان این خانواده ها قادر به شناخت مسئولیت های متفاوت هر نقش و مشکلات احتمالی هر زندگی نمی باشد. بنابراین، با توجه به این تغییر وضعیت زندگی و اجتماع و پیچیده تر شدن روابط اجتماعی، آموزش های درون خانواده ها جای خود را به مشاوره های پیش از ازدواج داده اند.
 
در سالهای قبل نیز مشاوره پیش از ازدواج شامل مشاوره های ژنتیک و پزشکی می شد، اما با توجه به روند افزایش ازدواج های ناموفق و عدم انتخاب صحیح، امروزه مشاوره های ازدواج شامل مسائل تشخیصی، شخصیتی، روانی و آموزش های لازم جهت شروع یک زندگی موفق و سنجش آمادگی افراد نیز می شود. حضور یک متخصص و روانشناس برای سنجش و رساندن خودآگاهی افراد به اینکه اصولا به دنبال چه در زندگی هستند کمک شایانی به انتخاب فرد متناسب برای آغاز یک زندگی مشترک می کند. در مشاوره های پیش از ازدواج به بررسی ملاکهای ازدواج سالم که در انتخاب صحیح ضروری است و سپس به آمادگی طرفین جهت شروع یک زندگی مشترک و بررسی تطابق و تناسب شخصیتی بین دو نفر پرداخته می شود و مسیری روشن تر را پیش روی جوانان برای یک تصمیم مهم ایجاد می کند.
 
در مجموع می توان اذعان نمود که مشاوره قبل از ازدواج عنصر موثری در پیشگیری از ازدواج هایی است که منجر به ناکامی و یا تصمیم برای ازدواج های موفق را سبب می شوند، به همین علت متخصصان حوزه علوم اجتماعی و روانشناسی به ضرورت آموزش و مشاوره قبل از ازدواج  که یکی از گزینه های مهم در روند مسیر ازدواج در بین جوانان هستند و نقش بسزایی در کاهش آمار طلاق و خشونت های خانوادگی و اختلافات زناشویی بعد از ازدواج را دارد، تاکید می ورزند.
 
 نوشته : الهه قربانی

 

CAPTCHA